Wydział Biologii

Fotografia w nagłówku
Jagoda Haloszka
Tomasz Bartylak jest studentem IV roku biotechnologii w języku angielskim na Wydziale Biologii. Zajmuje się niesporczakami. Na początku, jak sam mówi, był studentem asystującym, jednak z czasem odnalazł własną ścieżkę, która doprowadziła go do Diamentowego Grantu.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska -Michalak
Naukowcy, którzy od lat badają glistnika jaskółcze ziele, przypuszczają, że związki w nim zawarte wykazują aktywność przeciwko SARS-CoV-2. Jeśli to udowodnią, mogą przyczynić się do odkrycia skutecznego lekarstwa na COVID-19.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska-Michalak
W ciepłe, jesienne dni widzimy dziesiątki małych pajączków unoszących się z nićmi na wietrze. To babie lato. - Przeloty są dla pająków przeżyciem ekstremalnym. Przy dobrej pogodzie niektóre osobniki są w stanie pokonać nawet 100 metrów - komentuje prof. Paweł Szymkowiak.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska-Michalak
Dr Szymon Konwerski: – Jeśli ktoś twierdzi, że boleśnie ugryzła go biedronka azjatycka, to jest bardziej wrażliwy niż księżniczka na ziarnku grochu – o zjawisku wymierania owadów z entomologiem z Wydziału Biologii UAM rozmawia Ewa Konarzewska-Michalak.
Fotografia w nagłówku
redakcja
Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Zofii Szweykowskiej-Kulinskiej i prof. Artura Jarmołowskiego opublikował pracę w prestiżowym czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”.
Fotografia w nagłówku
Przemysław Stanula Biuro Prasowe UAM
Dr Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii UAM opublikował w czasopiśmie naukowym Current Biology wyniki badań dotyczące wpływu selekcji naturalnej na powstawanie lat nasiennych, czyli zsynchronizowanej międzyrocznej zmienności w produkcji nasion u roślin. W jego badaniach po raz pierwszy udało się...